Stalo se vám někdy, že jste si odskočili na malou a po vykonání potřeby jste zjistili, že vám nějak zvláštně páchne moč? Ne, nemusí jít o zmatené smysly, ale o realitu všedního dne. Co může zapáchající moč znamenat? A dá se tento problém nějak řešit?
Moč má řadu senzorických vlastností, na základě kterých dovedeme poměrně snadno vyhodnotit, zda je s naším tělem vše v pořádku, nebo v něm skrytě probíhá nějaký problém, kterému bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Kromě barvy moči a její průhlednosti se často zajímáme o její vůni. V případě, že je přítomen podivný zápach, měli bychom se ve vlastním zájmu začít pídit po jeho příčině.
Kde ale začít? A jak postupovat dál?
Co znamená zapáchající moč?
Zapáchající moč může mít řadu příčin. Za normálních okolností moč není skoro vůbec cítit. Pokud je tedy najednou něco jinak, může jít o projev špatně nastaveného pitného režimu, o změnu stavu u žen či o projev nemoci.
Nejčastější příčiny
V případě, že je s vaším tělem všechno v pořádku, jedním z možných vysvětlení výrazněji zapáchající moči může být to, že je v ní větší podíl odpadních látek a méně vody.
Dále ale může být na vině i mnoho dalších faktorů, ke kterým může patřit:
- Užívání některých léků (může jít třeba o antibiotika)
- Zvýšený přísun vitamínů skupiny B
- Zvýšená konzumace některých jídel a nápojů (káva, chřest, alkohol, fenykl, česnek a cibule…)
Ovšem, pokud vaše moč zapáchá spíš jako ovoce nebo něco sladkého, může jít o jeden z projevů cukrovky. Hodně zapáchající moč pak může mít spojitost i s právě probíhající infekcí močových cest.
Jak se zbavit zápachu moči?
V případě, že jde o nějaké skryté onemocnění (cukrovka), je důležité se objednat na kontrolu k ošetřujícímu lékaři a absolvovat sérii různých vyšetření a testů, na základě jejichž výsledku můžete začít s léčbou.
V případě, že je jedním z viníků stav močových cest, doporučujeme vám zlepšit pitný režim, ve kterém by mělo být větší množství čisté vody nebo čaje. Vyzkoušet také můžete užívání vícesložkového přírodního doplňku stravy na podporu močových cest, který obsahuje bylinky na podporu jejich normální funkce.
K těm patří:
- Zlatobýl
- Přeslička rolní
- Kopřiva dvoudomá
- Medvědice lékařská
- D-manóza
- Klikva velkoplodá
Naprostou samozřejmostí by pak také měla být úprava jídelníčku, klidový režim a lepší intimní hygiena, která hraje v udržování normálního stavu močových cest velkou roli především u žen, které jsou kvůli krátké močové trubici náchylnější ke vzniku infekcí.