Zánět močových cest dokáže potrápit čas od času každého, nehledě na jeho vzdělání, pohlaví a věk. Jelikož může způsobit i chronický zánět, je důležité mu věnovat zvýšenou pozornost a správně přistoupit k jeho řešení.
Infekce močových cest jsou v lidské populaci tak časté, že je považujeme za běžnou součást života. Jelikož mají infekce tendenci se často vracet, lidé, kteří na ně trpí, musí učinit široké spektrum změn svého současného životního stylu. Ne vždy to k prevenci zánětů stačí, může se tak ale minimalizovat četnost jejich vzniku.
V případě, že se infekce močových cest neřeší, může to mít opravdu nedozírné následky. Jedním z největších strašáků je zánět ledvin, který může být v případě zanedbání dokonce i smrtelný.
Obsah
Jak se projevuje zánět močových cest?
Zánět močových cest má poměrně široké spektrum příznaků. Mnoho z nich sice známe, ale určitě nebude na škodu, když si je ještě připomeneme. Málokdo navíc ví, že infekce močových cest může mít i specifické projevy v závislosti na pohlaví.
Záněty dolních močových cest se nejčastěji projevují:
- Pálením při močení
- Zvýšenou potřebou močit
- Krví v moči
- Zakalenou močí
- Tmavě zbarvenou močí
- Zapáchající močí
Záněty horních močových cest pak poznáte podle:
- Bolesti v zádech
- Zimnice
- Horečky
- Nevolnosti
- Zvracení
Inkubační doba zánětu močových cest se různí, někdy se mohou projevy infekce ukázat už za 72 hodin, ale někdy to může být klidně až 8 dnů. Za jak dlouho odezní je také velmi individuální, protože záleží na tom, jak je zánět těžký, co ho způsobilo a jakou postihl část močového ústrojí.
Zánět močových cest u žen
U žen je zánět močových cest v průběhu života poměrně dost častý, protože mají kratší močovou trubici, kvůli které se do močového měchýře mohou snáze dostat potenciálně škodlivé patogeny.
Mezi časté příznaky zánětu močových cest u žen patří bolest v podbřišku, kterou provází výše uvedené příznaky.
Zánět močových cest u mužů
Zánět močových cest u mužů se může objevit z důvodu zvětšené prostaty, kvůli které se hůře vyprazdňuje močový měchýř. Proto tento problém častěji mívají starší muži. Mezi doprovodné příznaky pak patří bolest v okolí análního otvoru.
Nejčastější příčiny zánětu
Přenos zánětu močových cest může souviset s intimními aktivitami v ložnici. Z toho důvodu se doporučuje po styku zavítat na toaletu a pořádně se vymočit. (Platí to speciálně pro ženy.) Díky tomu by mělo dojít k vyplavení potenciálně škodlivých patogenů pryč z močové trubice.
Pravda je ale taková, že na jeho četnost může mít vliv i věk. Starší muži s problémovou prostatou a ženy po menopauze patří mezi známé ohrožené skupiny.
Dále je na vině:
- Předešlá historie infekcí močových cest
- Cukrovka
- Těhotenství
- Oslabený imunitní systém
- Dlouhodobý klid na lůžku (například po operaci)
- Obstrukce/blokáda močového ústrojí (zvětšená prostata, rakovina, močový kámen…)
- Zavedení cévky
- Vrozená abnormalita močového ústrojí
Jak na jeho léčbu?
Léčba zánětu močových cest může probíhat několika způsoby. Buď prostřednictvím medikamentů, které se mohou podávat na bakteriální infekce, nebo přírodními prostředky. V neposlední řadě by se pak neměla podceňovat prevence, která zamezí jeho vzniku někdy v budoucnu.
Antibiotika a léky
Zánět močových cest vždy nevyžaduje podávání léků, někdy ale může jít opravdu o nutnost. K tomuto kroku lékaři přistupují nejčastěji ve chvíli, kdy potřebují zkrotit vážnou bakteriální infekci, která se nachází v ledvinách a podobně.
Vzhledem k tomu, že bakterie si mohou vybudovat vůči antibiotikům rezistenci, běžně se přistupuje k jejich krátkodobému podávání.
Domácí a přírodní léčba
Méně vážné infekce močových cest můžete zvládnout i s pomocí přírodních a domácích prostředků. Někdy se dokonce může stát, že při včasném záchytu může infekce do několika dnů prakticky sama odeznít.
Mezi oblíbené babské rady na záněty močových cest patří klid na lůžku, který by měl být doplněn o pití dostatečného množství tekutin. Díky tomu by mělo dojít k vyplavení patogenů z močových cest. V neposlední řadě byste také neměli zapomínat na posilování imunitního systému. Kromě vitamínu C se doporučují i probiotika a prebiotika.
Pokud máte bolesti, ulevit si můžete i přiložením teplého polštářku na podbřišek, nebo teplou koupelí.
Bylinky
Co na zánět močových cest funguje jsou také bylinky. U nich ale nesmíte podcenit jejich správný výběr. Přírodní doplňky stravy na podporu normálního stavu močových cest a na infekce močového ústrojí by měly obsahovat jejich vhodně zvolený komplex, který vám nabídne všestrannou péči.
V jejich složení hledejte:
- Přesličku rolní
- Kopřivu dvoudomou
- Medvědici lékařskou (která se může užívat maximálně 1-2 týdny v kuse)
- Zlatobýl obecný
- Klikvu velkoplodou
V neposlední řadě by tam neměla chybět ani D-manóza.
Tyto bylinky podporují vylučování tekutin z těla, podporují normální stav ledvin a močového ústrojí, podporují normální stav prostaty a mnoho dalších, takže se určitě vyplatí dát jim šanci.