Bylinky na močové cesty a ledviny mají v naší zemi dlouholetou tradici. V dávných dobách je sbíraly babky kořenářky, které z nich vytvářely bylinné směsi pro léčbu nejrůznějších obtíží. Dnes se zase přidávají do moderních doplňků stravy. Znáte je všechny?
V dobách, kdy neexistovala věda a moderní medicína, lidé si museli poradit s tím, co měli k dispozici. Netrvalo to dlouho a zjistili, že spoustu možností jim nabízí okolní příroda, ve které rostou stromy a rostliny, jejichž části se hodí při zvládání každodenních zdravotních problémů, kterými trpěli lidé téměř vždy.
Poměrně dobře známé byly bylinky na podporu normálního stavu močových cest, ze kterých se dělaly nejrůznější odvary a čaje. Na ně pak v dnešní době navazují doplňky stravy, které jsou mnohem pohodlnější formou jejich používání.
Které bylinky byste měli v oblasti péče o močový aparát znát? Pokud nevíte, jejich přehled vám nabídneme níže.
Obsah
Nejlepší bylinky na záněty močových cest
Klikva velkoplodá
Klikva velkoplodá je rostlina, které se často říká kanadská brusinka. Technicky vzato ale nemá s klasickou brusinkou (kromě tvaru, barvy a podobnému obsahu látek) mnoho společného. Jelikož je ale ve srovnání s brusinkami mnohem lépe dostupná, často se přidává do doplňků stravy na podporu močových cest.
Klikva obsahuje velké množství vitamínu C, díky čemuž posiluje organismus v boji proti infekcím. Dále má její užívání pozitivní vliv na zdraví ledvin a na kyselost moči, díky čemuž nemají nepřátelské bakterie vhodné podmínky pro své řádění.
Zlatobýl obecný
Ignorovat byste neměli ani zlatobýl obecný, který má pozitivní vliv na prevenci stárnutí organismu a na udržování normální tělesné hmotnosti. Co se týče močových cest, používá se na zvládání infekcí močového ústrojí a na podporu vylučování tekutin. Díky tomu může vhodně podpořit zdraví ledvin.
Medvědice lékařská
Medvědici lékařskou zná mnohem méně lidí než předchozí dvě rostliny, z toho důvodu si o ní povíme něco trochu víc.
Medvědice lékařská se používá na podporu imunitního systému a na podporu normálního stavu močových cest. Také se o ní říká, že působí jako diuretikum, takže by nemělo docházet k nadměrnému zavodnění organismu. Někteří lidé ji dokonce používají i při onemocnění dnou, kdy se v kloubech koncentrují krystaly kyseliny močové.
Kopřiva dvoudomá
Kdo někdy naslouchal moudrosti své babičky, tomu pravděpodobně neuniklo, že jedním ze svatých grálů těchto žen je kopřivový čaj. Jeho pití může mít pozitivní vliv na nezhoubně zvětšenou prostatu, která způsobuje potíže s močením, které mohou vyústit v infekce močových cest.
Přeslička rolní
Přeslička rolní obsahuje kyselinu křemitou. Dále obsahuje hořčiny, třísloviny, saponiny a další pro tělo zajímavé látky. Její příjem podporuje normální stav močových cest a vylučování moči. Kromě toho, její dlouhodobé užívání má pozitivní vliv i na kvalitu vlasů.
Jak je správně užívat?
I když jsou všechny tyto bylinky opravdu zajímavé, nejlepším řešením je užívání vícesložkových doplňků stravy na podporu zdraví močových cest, které obsahují všechny z výše uvedených látek.
Kromě jiného, tyto složky se ve svých účincích navzájem doplňují, takže vám poskytnou opravdu komplexní péči. Mnohdy dokonce ve složení najdete i další látky, které mají dobrý vliv na podporu normálního stavu močových cest, které nelze klasifikovat přímo jako bylinky. (Jmenovat můžeme například D-manózu.)
V neposlední řadě, dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy na močové cesty nabízí i značnou přívětivost. Můžete se snadno držet jejich stanoveného dávkování a můžete si je brát s sebou i na cesty a do práce. Odpadne vám tedy problém s užíváním velkého množství bylinných přípravků a problém s nepořádkem, který často doprovází používání sypkých bylinných směsí.