Zánět močových cest rozhodně nemá jen jednu podobu. Zatímco u některých lidí může docházet k zánětům močového měchýře, další se mohou potýkat se záněty močové trubice. Jaké má tento problém projevy? A dají se na něj použít například bylinky?
Močové cesty a jejich správná funkce vyžaduje ze strany nás všech zvýšenou pozornost, protože jsou velmi náchylné ke vzniku různých infekcí. U žen a u zralých mužů, kteří mají potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou, to pak platí obzvláště.
V případě, že se zánět močové trubice a dalších částí močového traktu efektivně neřeší, může způsobit vleklé komplikace. Také se navíc zvyšuje riziko, že by se mohl začít pravidelněji vracet.
Jak tedy poznat, že se něco děje?
Obsah
Co znamená zánět močové trubice?
Zánět močové trubice je jedním z problémů, který se týká normální funkce močového ústrojí a který nemusí souviset s infekcí močových cest. Jejich příznaky však mohou být podobné. Způsob léčby se ale může lišit. Tento problém může postihnout lidi nehledě na jejich aktuální věk a nevyhýbá se jak ženám, tak mužům.
Tento typ zánětu existuje ve dvou formách, nekapavčité a kapavčité. U žen může v průběhu zánětu močové trubice docházet i k dalším zánětům v intimní oblasti. Zánět často vzniká po vniknutí bakterií do míst, kde nemají co dělat.
Projevy a příznaky
Příznaky zánětu močové trubice se liší v závislosti na tom, zda jde o muže či o ženu. Proto se na projevy tohoto problému u obou pohlaví zaměříme zvlášť.
U mužů se může vyskytnout:
- Pálení při močení
- Svědění a pálení na špičce penisu
- Krev v moči nebo krev v ejakulátu
- Výtok z penisu
U žen se může objevit:
- Častější potřeba močení
- Nepohodlí při močení
- Pálení a podráždění vstupu do močové trubice
- Neobvyklý vaginální výtok
Nejčastější příčiny
Zánět u mužů
Podle některých informací mohou muži častěji trpět kapavčitým zánětem močové trubice, který může způsobit pohlavně přenosná infekce. (Stačí se nakazit třeba bakterií, které se říká gonokok.) Nejvíce ohroženi v tomto ohledu bývají muži v horizontu 15-35 let. Jedním ze způsobů ochrany je chráněný pohlavní styk, zvlášť, pokud častěji střídáte sexuální partnery.
Zánět u žen
Nekapavčitý zánět močové trubice je zase častější u žen. Jednou z hlavních příčin, která již byla jednou zmíněna, je průnik bakterií z vaginální a anální oblasti do močové trubice. Dovnitř se mohou dostat kvůli nesprávně vedené intimní hygieně, případně v průběhu sexuální aktivity. U žen pak také může hrát velkou roli i těhotenství a cukrovka.
Léčba zánětu močové trubice
Vzhledem k tomu, kolik existuje příčin zánětu močové trubice, je pochopitelné, že každý z nich bude vyžadovat trochu jiný způsob léčby. Například pohlavně přenosné choroby, které jsou způsobeny bakteriemi, se dají překonat nasazením antibiotik. V případě hodně těžkých infekcí močových cest může lékař zvažovat jejich nasazení i v tomto případě.
Dále se doporučuje podnikat kroky, které určitě dodržujete při každé infekci močových cest.
Patří k nim:
- Klidový režim
- Zvýšený příjem tekutin
- Teplo
I přesto, že vám možná přijde močení v době zánětu močové trubice nepříjemné, rozhodně nepřistupujte k zadržování moči, protože v takovém případě připravíte infekci ideální podmínky pro další zesilování. Jakmile tedy ucítíte potřebu, na nic nečekejte a jděte se vyprázdnit.
Co se týče pitného režimu, kromě obyčejné vody vyzkoušejte i bylinkové čaje, například brusinkový. Určitě také ničemu neuškodí, když zapracujete na podpoře svého imunitního systému a když zlepšíte svou intimní hygienu. Ta by měla zahrnovat nošení prodyšného spodního prádla, které bude bránit nežádoucímu zapařování. Po intimním styku byste se také měli jít co nejdříve vyčůrat, protože můžete tímto způsobem snížit riziko vzniku infekce. Co se týče mýdel, používejte ta šetrná, která jsou vhodná pro ošetření intimních oblastí. Vyhnout byste se pak měli především parfémovanému toaletnímu papíru a parfémovaným vložkám.
Aby toho nebylo málo, také můžete konzervativní způsob léčby obohatit o bylinky, které se spojují s podporou normálního stavu močových cest. Najdete je ve volně prodejných doplňcích stravy.
Mezi bylinky a další látky, které v nich můžete najít, patří:
- Zlatobýl
- Přeslička rolní
- Kopřiva dvoudomá
- Medvědice lékařská
- D-manóza
- Klikva velkoplodá
Tyto bylinky si můžete vzít na pomoc i při zánětu močového měchýře a močových cest.