Zánět močového měchýře: Co opravdu pomůže?

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je jedním z nejčastějších problémů s močovými cestami. Pokud ho nebudete řešit, v krajním případě se může infekce rozšířit až do ledvin, kde může nadělat ještě větší paseku. Z toho důvodu je důležité vědět, co vše vám může v této situaci pomoci.

Močové cesty jsou náchylné k průniku nejrůznějších infekcí. Nejčastěji se to děje u žen, protože mají krátkou močovou trubici, v jejíž blízkosti ústí z těla ven několik dalších otvorů, ze kterých mohou do močové trubice migrovat nečistoty. Není to ale pravidlem, protože v pozdějším věku, kdy muži mívají potíže se zvětšenou prostatou, mohou na infekce močových cest běžně trpět i oni.

Ani v jednom z těchto případů není zánět močového měchýře legrace, protože vám může způsobit bolest při močení a další nepohodlí, které může významně snižovat kvalitu vašeho života.

Co s tím?

jak poznat zánět močového měchýře příčiny

Jak poznat zánět močového měchýře?

Zánět močového měchýře má poměrně výrazné příznaky, které vás upozorní na to, že s vaším tělem není něco tak úplně v pořádku.

Mezi hlavní ukazatele patří:

U dětí se pak může objevit i horečka, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení.

Jak dlouho zánět trvá?

Neexistuje žádná jednotná délka toho, za jak dlouho byste se měli z této patálie dostat. Záleží totiž na tom, jakým prostředkem se zánět močového měchýře léčí. Pokud dojde k užívání antibiotik (což může být v některých případech nutné), k úplnému vyléčení může dojít cca za týden. V mnoha případech ale zánět močového měchýře odezní i bez návštěvy lékaře. (Pokud však nedojde ke zlepšení do tří dnů od domácí léčby, je vhodné navštívit odborníka.)

Nejčastější příčiny

Akutní zánět močového měchýře může být následkem bakteriální infekce. Zvýšené riziko představuje i zavedení cévky, problematické vyprázdnění močového měchýře (což je typicky problém mužů se zvětšenou prostatou), sexuální aktivita (tím spíš, pokud se krátce po ní nepůjdete vymočit), cukrovka, nechráněný anální styk (což zvyšuje riziko vzniku zánětu močového měchýře u mužů) a menopauza.

Léčba zánětu močového měchýře

bylinky na zánět močového měchýře

Bylinky

Na záněty močových cest jsou velmi oblíbené bylinky. Speciální pozornost pak věnujte klikvě velkoplodé, která platí za silného spojence. Dále mějte v hledáčku zlatobýl obecný, kopřivu dvoudomou, d-manózu, medvědici lékařskou a přesličku rolní.

Samozřejmě, tyto bylinky můžete užívat samostatně, mnohem lepší ale bude, když jejich účinky spojíte všechny do jednoho. Jak? Třeba tak, že sáhnete po doplňku stravy na močové cesty s jejich obsahem.

Babské rady

Abyste výše uvedené bylinky trochu podpořili, můžete vyzkoušet i pár dalších babských rad, které by vám mohly pomoci se ze zánětu močového měchýře snáze dostat.

Doporučuje se například:

  • Zvýšení pitného režimu
  • Klid na lůžku
  • Kvalitnější intimní hygiena
  • Častější močení (ne, nemá smysl zadržovat potřebu)
  • Aplikovat na břicho nahřívací polštářek
  • Užívání probiotik
  • Podpora imunitního systému (například užíváním vitamínu C)

Abyste zánětu močového měchýře v budoucnosti předešli, zamyslete se nad tím, zda se nehodí zlepšit způsob utírání po vykonání malé potřeby. Hlavně u žen totiž může tímto způsobem docházet k tomu, že se do oblasti močové trubice dostanou mikroorganismy, které tam nemají co dělat, a které jsou přímo zodpovědné za vznik těchto problémů.

V neposlední řadě také dbejte na nošení prodyšného spodního prádla, které umožní vašim intimním partiím dýchat.

Přejít nahoru